BABEZIÓZA


O aké ochorenie ide a čo ho spôsobuje?

Ďalšie ochorenie prenášané kliešťami. Pôvodcom je jednobunkový, protozoálny krvný parazit rodu Babesia . Toto ochorenie, v minulosti takmer neznáme, začína byť v dôsledku klimatických zmien čoraz častejšie aj na Slovensku, hlavne v južných častiach.

Príznaky ochorenia

Po prieniku do krvi, parazit napáda červené krvinky a spôsobuje ich rozpad. Náhle vzniknutá anémia sa prejavuje únavou, vracaním, hnačkou, hnedo sfarbeným močom, žltačkou. Môže dôjsť až k zlyhaniu životne dôležitých orgánov, obličiek a pečene, k čomu prispievajú aj samotné lieky na liečbu babeziózy.
Rozpad červených krviniek, ktorý je typický pre babeziózu, je vo veľkej miere spôsobený (okrem samotného deštruktívneho pôsobenia parazita) ´preprogramovaním´ imunitného systému, ktorý rozpoznáva  erytrocyty ako objekty, ktoré treba zlikvidovať. Po prekonaní akútnej infekcie, v prípade neúplného doliečenia, sa parazit uhniezdi v organizme a pri jeho oslabení hrozí opätovné vzplanutie ochorenia. Boj s babeziózou žiaľ pacient často aj navzdory terapii prehráva.

Očkovanie proti babezióze

Veterinári spolu s majiteľmi psíkov v rizikových oblastiach s radosťou privítali nedávne uvedenie vakcíny proti babezióze aj na slovenský trh. Má však svoje úskalia. Prvým nepriaznivým faktorom je jej vysoká cena a nutná častá (polročná) revakcinácia. Neposkytuje ochranu voči všetkým druhom Babézií, ktoré u nás šarapatia a ani po infekcii s tou ´správnou´- vo vakcíne obsiahnutou Babesiou canis, nevylučuje prepuknutie ochorenia. Pred očkovaním je nutné zviera vyšetriť na vylúčenie skrytej formy ochorenia.

Ako odstrániť prisatého kliešťa:

Žiadny prípravok proti kliešťom neúčinkuje na 100%. Môže sa preto stať, že si z prechádzky v prírode, ale aj mestským parkom Váš miláčik prinesie v srsti nepríjemný suvenír. Odporúčame psa  ihneď po návrate prehliadnuť a prípadné kliešte odstrániť ešte pred ich prichytením. Ak už je kliešť prisatý, uchopíme ho za hrudný štítok tesne nad kožou pomocou pinzety alebo špeciálneho háčika a opatrne, jednoduchým ťahom  vyberieme. Po úspešnom odstránení kliešťa ranku dôkladne vydezinfikujeme. Je vhodné sa vyvarovať priamemu kontaktu kože prstov s potenciálne nakazeným kliešťom. Niekedy zostane v mieste prichytenia červená škvrna alebo hrboľ, ako zápalová reakcia na sliny kliešťa. Psy, na rozdiel od ľudí nemajú  ako príznak ochorenia boreliózou, kožné zmeny v oblasti prichytenia kliešťa. Ak nedopatrením zostane časť tela kliešťa prichytená v koži, netreba si príliš lámať hlavu. Organizmus sa tejto cudzorodej súčasti prirodzene za krátku dobu zbaví. Môže sa však zriedka stať, že dôjde k výraznejšej zápalovej reakcii a vtedy je už návšteva veterinára nutná.

Nie ste si celou procedúrou zbavovania sa týchto neestetických ektoparazitov istí ? Prenechajte to na nás, odborníkov. Vyberanie kliešťov je bežnou náplňou práce veterinárnych ambulancií počas väčšej časti roka.